Vyrábíme vlastní rychlorámky.

O mně

Jak jsem začal včelařit

Včelařit jsem začal v roce 2004 a včelaření jsem zdědil po otci, který už ve svých 82 letech nemohl zvedat nástavky plné medu. Věděl jsem, že pokud nebudu pokračovat, bude to pro tátu velká rána.

První rok jsem měl ke včelám respekt, ale to se záhy změnilo a nyní bych si jaro bez hučících úlů těžko uměl představit. Vzhledem k tomu, že jsem víkendový včelař a současně otec dvou dětí, musel jsem vždy vážit, kolik času o víkendu věnuji rodině a kolik včelaření. To mne vedlo i ke spoustě úvah, jak si u včelaření co nejvíc ušetřit čas při činnostech, které nejsou moc radostné, ale přesto se jim člověk nevyhne.

Nejvíc mi vadila příprava rámků na další sezónu. Stloukání, děrování rámečků, drátkování a natavování mezistěny zabralo hromadu času a leckdy se stalo, že ani sto rámků na sezónu nestačilo. Každý rámek přitom zabral minimálně 10 minut na přípravě. Zkoušel jsem tedy celoplastový rámek, u kterého se natírá plastová mezistěna včelím voskem… Výsledek byl ale neradostný, protože jakmile jsem kombinoval v jednom nástavku rámek plastový s rámkem s voskovou mezistěnou, včely daly jednoznačně přednost voskové mezistěně a plastovým buňkám se vyhýbaly a skoro na nich nestavěly.

Přemýšlel jsem tedy jak dostat do rámku voskovou mezistěnu a neubíjet se tradiční ztrátou 100x10minut. No a nakonec mne napadl rychlorámek, který šetří čas a včely na něm staví stejně rády jako na tradičním rámečku. Další variantou rychlorámku jsou i včelařské klipy na uchycení mezistěny do dřevěného rámku. Také díky nim lze uspořit spoustu času.

Protože bych rád uspořil čas i dalším včelařům, rozhodl jsem se své zkušenosti s rychlorámkem po třech letech nabídnout i ostatním…

Pokud budete mít další podobné tipy, jak radostně včelařit, a přitom si ušetřit čas a nervy, budu za ně rád a rád je též zveřejním na www.vcelarsketipy.cz

Jiří Hejnic