Vyrábíme vlastní rychlorámky.

Červen – vrchol rozvoje včelstva

Během června dosahuje včelstvo vrcholu svého rozvoje. Pokud si chcete vytvořit oddělek, je k tomu počátkem měsíce nejvyšší čas. Rámky bývají zcela zaplodovány a zaneseny medem a pokud jste ještě nevytáčeli med, v červnu se již určitě dočkáte.

Do slunovratu (21. 6.) včely stále ještě staví voskové dílo a toho je třeba využít pro jeho obnovu. Po vytočení medu vracíme do úlu pouze světlé nebo žemlové rámky, které je vhodné vykropit vodou (ušetříte včelám logistiku s vodou pro péči o plod). Tmavé rámky vyřazujeme a raději hned zmuchláme, abychom nedali příležitost zavíječi voskovému.

Koncem měsíce už nemusíme být tolik ostražití při hlídání matečníků. Pokud se matečník objeví ve včelstvu po slunovratu a včely mají dost prostoru, obvykle se jedná o tichou výměnu matky (zejména když je 3-letá nebo starší) a matečník je možno ponechat. Současně je dobré ve včelstvu sledovat zásoby (neustále by mělo mít minimálně 5-8kg sladiny), kladení matky a pokud snůška zcela ustala, vyplatí se vzdáti se iluze medovicové snůšky a postupně podněcovat krmením. Je lépe investovat do silné generace zimních včel, než spoléhat na medovicovou snůšku, která se povede cca jednou za 10 let. Radost!