Vyrábíme vlastní rychlorámky.

Varroáza má letos přesilovku

Letošní podletí a podzim vyžadovalo včelařovu zvýšenou ostražitost při tlumení varroázy. Ten kdo ještě vyčkává na podzimní přeléčení a odkládá jej na přelom října a listopadu, může být nemile překvapen. Zdá se, že letos se roztoč varroa množil s nebývalou intenzitou o čemž svědčí obrázek podložky z podmetu po prvním přeléčení (11.10. 2022).

V uplynulých letech měl včelař po zakrmení obvykle do konce října bez práce, ale zdá se, že zejména v oblastech s větší intenzitou zavčelení je dnes již nutností průběžný monitoring spadu roztoče v období července, srpna i září. Velice snadno se stane, že původně silné a zdravé včelstvo si během jediného dne nanosí stovky roztočů ze "sousedství", kde se může vyskytovat varroázou silně napadené kolabující včelstvo. 

V létě je pro tlumení vhodná kyselina mravenčí aplikovaná pomocí odparné desky (Formidol). Na podzim lze použít 2-4% roztok kyseliny šťavelové (21-42g krystalického dihydrátu) spolu s 600g cukru na 1litr vody - aplikuje se pokapem cca 5ml roztoku na včelami obsedlou uličku. Při podezření na silné napadení varroázou lze využít i fumigaci varridolem, ale tento přpravek bychom neměli používat zbytečně z důvodu reziduí ve vosku a z důvodu vzniku rezistence roztoče na tento přípravek při jeho opakovaném použití.