Vyrábíme vlastní rychlorámky.

Snadná a rychlá příprava včelího rámku

Pokud se chystáte na včelařskou sezónu, určitě si budete připravovat zásobu rámků s mezistěnou na rozšiřování včelstev. Tradiční příprava pomocí drátků a natavování mezistěn zabere dost času. Proto jsem vyvinul pomůcku, která Vám umožní mezistěnu fixovat bez nutnosti děrování, drátkování a natavování. Jedná se o předepnuté úchyty/klipy, které se snadno naklapnou na sbitý včelařský rámek…

Úchyty snadno naklapneme na jednu stranu rámku (ideálně 3 na vrchní loučku a 2 na spodní loučku. Poté rámek otočíme a položíme na úchyty voskovou mezistěnu. Pak už jen v protipoloze zafixujeme dalšími úchyty a rámek je připraven k použití do úlu. Včely vystaví plástev a je-li v plodišti, zakladou ji.

Tento způsob upevnění mezistěny na jednom rámku nezabere více jak 1 minutu. Při přípravě desítek rámků už je to příjemná časová úspora. Pokud vytavujete staré rámky párou nebo v horké vodě, dají se klipy snadno zrecyklovat a použít opakovaně.

Úchyty se vyrábí v ČR na loučky rámkové míry 39×24 a odvozené (12mm na horní loučku, 8mm na boční a spodní loučku a nebo na horní a spodní loučky rámku Langstroth (10mm). Varianta 8mm je k dispozici i s mezerníkem.

Pokud si chcete ušetřit práci, můžete si klipy objednat u nás na e-shopu. Dobrou sezónu 2022!